+38 (04579) 2-02-98, 2-13-99
Про психологічну підтримку дітей у період воєнних дій.
- Admin
- Блог
Дітям дошкільного та молодшого шкільного віку вже можна пояснити багато речей: вони допитливі, досягли певного рівня когнітивного та морального розвитку. Більшість дітей цього віку здатна відрізнити добро від зла. В емоційному плані діти ще незрілі, а високий інтелектуальний рівень деяких дітей може ввести в оману дорослих щодо їх сприйняття ситуації: якщо дитина виявляє тямущість, не властиву віку зацікавленість та інформованість, і «розумно» розмірковує про ситуацію, це ще не означає, що вона доросла і «все розуміє», швидше що за цим ховається захисний механізм інтелектуалізації, який намагається боротися зі страхами. Можливо, дитина хоче здаватися дорослою і не відчуває, що її батьки приймуть і зможуть заспокоїти її страхи. Тому важливо спостерігати за дітьми, а також вчитися грамотно поводитися в стресових ситуаціях, не даючи собі поблажок типу «у моєї дитини все пролітає повз вуха».
Рекомендації для цього віку:
По-перше, всі перераховані нижче рекомендації для дітей віком до 3 років вірні і для цієї вікової групи. Додаткові рекомендації такі:
1. Поговоріть про те, що відбувається. Не слід вдаватися в несамовиті подробиці, пам'ятайте: ваше завдання – заспокоїти дитину, а не навпаки. Під час бесіди чуйно спостерігайте за реакцією, враховуйте розумові та емоційні особливості кожної дитини. Під час бесіди підкреслюйте, що наша армія сильна, що дорослі докладають усіх зусиль, щоб швидше повернувся мирний час, а наше завдання полягає у дотриманні всіх рекомендацій служби тилу.
2. Намагайтеся відповідати на всі питання дитини, адже простір, не заповнений інформацією, обов'язково заповнить фантазія дитини, а фантазія може виявитися куди страшнішою за реальність.
3. Не гнівайтесь, якщо дитина задає знову і знову одне й те саме питання. Це відбувається не тому, що вона хоче вас роздратувати або у дитини проблеми з розумінням, а тому, що це вселяє їй впевненість і дає контроль над ситуацією.
4. Обмежте перегляд телевізора, новини можуть вивести з рівноваги будь-яку дорослу, а тим більше дитину. Загалом варто обмежитися 1-2 новинами на день, при цьому якщо діти присутні поруч, підтримуючи і пояснюючи побачене (якщо дітям 8-11 років). Молодшим дітям, якщо вони не наполягають на перегляді, можна розповісти новини лише загалом.
5. Дітям властиво висловлювати свої емоції у грі та малюнках, тому не лякайтеся малюнків «чорних ракет» та ігор у «війнушки», краще дайте їм набір крейд, дайте пластиліном або приєднайтеся до ігор з конструктором.
6. Ознайомте дитину з етапами поведінки під час повітряної тривоги: знання чітких інструкцій додасть впевненості дитині.
7. Дотримуйтесь спокою: своєчасно, але не метушливо переходьте у захисну споруду.
8. Дозвольте дитині взяти з собою улюблену іграшку, телефон – будь-яку річ, яка допоможе їй відволіктися .
9. Якщо у вас є тварина, запропонуйте дитині взяти відповідальність за неі, переносячи її в безпечне місце: турбота про тварин допомагає подолати власну тривогу.
10. Організовуйте собі маленькі свята: забудьте про дієту та влаштуйте у себе на кухні кулінарний рай.
11. Обов'язково звертайтеся за психологічною консультацією у разі потреби. Вчасно надана допомога може позбавити вас багатьох ускладнень.
12. Смійтеся, розповідайте смішні історії та анекдоти. Почуття гумору – найкращі ліки.
13. Найголовніше – не втрачайте оптимізму, постарайтеся пам'ятати про це та розкажіть своїм дітям, що це випробування тимчасово і воне обов'язково закінчиться